Türkiye’nin İlk Genç Moda Girişimcisi Aranıyor

Uluslararası Genç Moda Girişimcisi Yarışması,  bu yıl Türkiye’de ilk kez British Council ile  İstanbul Moda Akademisi (İMA) ortaklığıyla gerçekleşiyor ve Türkiye’yi İngiltere’de temsil edecek Genç Moda Girişimcisi seçiliyor.

genç moda tasarım girişimcisi

2010 yılında İngiltere’de üçüncüsü gerçekleştirilecek olan  ve  British Council’ın İstanbul Moda Akademisi ortaklığında bu yıl Türkiye’de ilk kez düzenlediği Uluslararası Genç Moda Girişimcisi Yarışması’nın amacı, moda sektöründe çalışan genç, yaratıcı girişimcilerin desteklenmesinin önemini vurgulamak.
 
British Council’ın İstanbul Moda Akademisi’nin ortaklığında düzenlediği Genç Moda Girişimcisi Yarışması’nda adaylar, sunum içerikleri kadar sunum becerileri ile de değerlendirilecekler . Adayların sadece etkileyici bir özgeçmişe sahip olmaları yeterli olmayıp, moda sektöründe girişimci ve yaratıcı fikirlerle hareket ederek alanlarında lider olabilecek donanıma ve görüşe sahip olmaları da aranacak.
 
Yarışmanın birincisi Şubat 2010’da uluslararası yarışmanın diğer 8 finalisti ile birlikte İngiltere moda endüstrisi tur programına katılmaya hak kazanacak. Tur programıyla finalistler, Londra Moda haftasında düzenlenecek etkinliklere katılma fırsatı bulacak, yaklaşık iki hafta süresince Londra ve çevresinde moda sektörünün önde gelen isimleriyle ve kendi ilgi alanlarında işbirliği yapabilecekleri meslektaşlarıyla tanışma fırsatı yakalayabilcekler.
 
Yarışmanın uluslararası ayağında finalistler Türkiye’deki sektör değerlendirmesi ve kendi çalışmaları ile ilgili detaylı bir sunum yapacaklar. Bunun yanı sıra kendi ülkelerinden, İngiltere ve uluslararası piyasa için uygun olacağını düşündükleri yenilikçi bir çalışma sunarak sektörün uluslararası arenada tanıtımında söz sahibi olacaklar.
 
Son başvuru tarihi 6 Kasım 2009 olan Uluslar arası Genç Moda Girişimcisi Yarışması’na katılmak için adayların;
 
·      25 – 35 yaş aralığında 
·      Aşağıda belirtilen alanlarda iş tecrübesine sahip 
          Moda, tekstil, aksesuar veya parfüm tasarım ve üretiminde çalışanlar
          Moda sektörünün tanıtımında çalışanlar: şovlar, sergiler, festivaller, etkinlikler
          Perakendeciler
         Moda ürün araştırma ve Tedarik Zinciri Yönetimi alanında çalışanlar
         Moda reklam ve tanıtım sektöründe çalışanlar: Halkla İlişkiler, markalaştırma, gazetecilik
         Moda yayıncılığı, iletişim ve web sitesi alanlarında çalışanlar
         Yukarıda belirtilen alanlarda özel hizmet veren danışmanlar
 
·      Girişimci ve Türkiye’de moda sektörünün gelişmesinde ticari ya da sosyal alanlarda yeteneklerini göstermiş
·      Sektörde Türkiye’de geleceğin liderlerinden olma potansiyeline sahip
·      Kendisini sözlü ve yazılı olarak akıcı şekilde ifade edebilecek seviyede İngilizce’ye hakim olmaları gerekiyor.
 
Önemli not: Başvuran adayların akademik personel mensubu olmamaları gerekmektedir. Adaylar sektördeki girişimcilik yeteneklerine göre değerlendirilecekler .
 
Uluslararası Genç Moda Girişimcisi Yarışması’nda Türkiye’yi temsil etmek isteyen adaylar için “yaratıcı girişimci”lerin özellikleri de hatırlatılıyor: Başarıyı klasik anlamda kar ve piyasada gösterdiği büyümeye ek olarak, kalite ve estetik açıdan sağladığı saygınlık olarak değerlendiren, başarılı girişimlerde bulunan, liderlik özelliklerine sahip ve uluslararası fuar, sergi gibi organizasyonlar gerçekleştirerek kendi alanında ülkesindeki yaratıcı sektörün büyümesine katkı sağlayabilecek inisiyatifi taşıyan genç yetenekler.
 
 
Uluslararası Genç Moda Girişimcisi Yarışması’nın ortakları hakkında:
 
British Council, İngiltere’nin diğer ülkelerle kültürel ilişkileri geliştirmekle görevlendirilen en önemli kuruluşudur. Türkiye’de 1940 yılından beri hizmet veren British Council, Ankara ve İstanbul merkezlerinin yanı sıra diğer şehirlerde de İngilizce’den sanat ve bilime, toplumsal çalışmalardan hükümet reformlarına kadar çok geniş alanlarda faaliyetlerini sürdürmektedir.
 
British Council’ın Türkiye’deki çalışmalarında ağırlığını hissettiren iki konu bulunmaktadır: Bunlar, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde İngiltere’nin desteği ile Türkiye ve İngiltere’deki gençler arasında ilişkilerin güçlendirilmesine destek verilmesidir.
 
İstanbul Moda Akademisi (İMA);   Avrupa Birliği, Dış Ticaret Müsteşarlığı  ve İTKİB (İstanbul  Tekstil Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri) tarafından hayata geçirilen “Moda ve Tekstil İş Kümesi” projesinin  bir parçası olarak, 2008 Ocak  ayından bu yana faaliyettedir. 
 
IFFTI (Uluslararası Moda Okulları Birliği) üyesi İMA (istanbul moda akademisi), İngiltere’nin köklü moda okullarından LCF (London College of Fashion) ile stratejik ortak olup, moda alanında dünyanın önde gelen diğer eğitim kurumları arasında yer alan  Domus Academy, IFM (Institut Français de la Mode)  ve Polimoda ile işbirlikleri yürütmektedir.
 
Güçlü sektörel bağları ve moda endüstrisinde profesyonel tecrübesi bulunan yerli / yabancı uzmanlardan oluşan deneyimli eğitmen kadrosu ile endüstrinin ihtiyaçları paralelinde  kurgulanan müfredatı   İMA’nın yerel ve uluslararası bağlantılarını kuvvetlendirmektedi r. 
 
Türk moda endüstrisini beslemek ve geliştirmek üzere  modanın çeşitli alanlarına yoğunlaşmış (Moda Tasarımı,  Moda Ürün Geliştirme ve Teknolojisi,  Moda Yönetimi ve Pazarlaması,  Moda Perakendeciliğ i, Moda Fotografçılığı ve Medya) eğitim faaliyetleri ve kültürel çalışmalar yürüten İMA, geleceğin moda profesyonellerini  endüstrinin ihtiyaç duyduğu niteliklerde; yenilikçi bir  vizyonla yetiştirerek global rekabete hazırlamaktadı r. İMA’da eğitimler Akademik Programlar (tam zamanlı eğitimler)  ve Sürekli Eğitim Programları (yarı zamanlı, profesyonellere yönelik eğitimler) olmak üzere iki ana grupta devam etmektedir.
 
Kapsamlı yerli ve yabancı kaynakların yer aldığı Türkiye’nin en büyük moda kütüphanesine ev sahipliği yapan İMA, İstanbul’un moda merkezi Nişantaşı’nda son teknoloji ile yenilenmiş tarihi Sadrazam Sait Paşa Konağı’nda hizmet vermektedir.
 
Uluslar arası Genç Moda Girişimcisi Yarışması ile ilgili daha fazla bilgi için http://http://www.britishcouncil.org/turkey adresini ziyaret ediniz. Sorularınız için British Council Sanat Projeleri Koordinatörü Funda Küçükyılmaz’a arts@britishcouncil .org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Authors

Related posts

*

Top